právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY
 
 

HEJTMAN: Nová kniha i oběd

12. 02. 2020 - 11:40 | Tady jsme doma. O čem se mluví a co se chystá v Olomouckém kraji? O tom si každé pondělní poledne povídáme v pořadu Oběd s hejtmanem. Přečtěte si s námi jeho novou knihu.

Jsme vaše regionální rádio
a sledujeme život v Olomouckém kraji.

O čem se mluví? Co vás těší nebo pálí? Na co se zaměřuje Olomoucký kraj a jaké změny čekat v budoucnu? Také o tom si každé pondělní poledne ve vysílání povídáme v pořadu Oběd s hejtmanem.

Nestihli jste některý oběd s Ladislavem Oklešťkem,
chcete si rozhovory připomenout znovu
nebo je nasdílet přátelům online na sociální sítě

Všechny letošní díly najdete na našem podcastu, na který se prokliknete tudy.


Už jste četli novou knihu Ladislava Oklešťka?

Hejtmanova prvotina je léčba šokem. Možná s ní budete souhlasit, nebo vás šokuje a naštve, každopádně ji ale jen tak nedostanete z hlavy. Nová kniha Ladislava Oklešťka, hejtmana Olomouckého kraje, vypráví příběh o tom, jak za dvacet let může vypadat region, který podle některých skomírá, zatímco autor ho považuje za černého koně celého Česka. „Bez vizí nemá člověk budoucnost a já chci, aby Olomoucký kraj budoucnost měl. Některé z nápadů v mojí knize možná vypadají až příliš nereálně, ale to vůbec nevadí. Jen si vzpomeňte, jaký byl svět před dvaceti lety a jak vypadá dnes. To, že změny přicházejí pomalu, neznamená, že jsou malé,“ říká Ladislav Okleštěk.

Kniha pojmenovaná Velké vize v malé knize popisuje formou výletu hejtmana se svojí vnučkou to, jak by mohl Olomoucký kraj vypadat v roce 2040. Dozvíte se třeba způsob, jakým chce olomoucké hejtmanství získat do svého vlastnictví horu Praděd, která dnes patří kraji Moravskoslezskému. Pochopíte, jak budou na vesnicích fungovat lékomaty a nebo proč vojenský prostor na Libavé můžou v budoucnu využívat nejen vojáci, ale také vědci. Zásadní změny čekají na školství, dopravu nebo životní prostředí.

„Kniha je výjimečná také v tom, že nemá klasický konec. Ten totiž musí dopsat sami jeho čtenáři – obyvatelé Olomouckého kraje,“ dodal Okleštěk. Velké vize v malé knize si můžete zakoupit například v e-shopu GNOTES.CZ.

Synopse
Nohy jsem skoro necítil. V zádech mi lupalo jako po celodenní práci na zahradě. Nedělní výlet s vnučkou byl náročnější, než jsem čekal. Dal jsem si dvojku červeného a doufal, že do rána to bude lepší. Nebylo, ale do práce jsem se nějak dobelhal. Koho napadlo umístit hejtmanovu kancelář až do devátého patra krajského úřadu?! Bolesti po dvou dnech ustaly, ale zážitky z cesty na Praděd se mi v hlavě promítaly ještě několik týdnů. Bětka mě svými všetečnými otázkami přivedla k myšlenkám, na které nemám v diáři vyhrazený žádný čas. Uvědomil jsem si, že jsou mnohem důležitější než každodenní porady, semináře nebo úkoly, o kterých si vždy myslím, že nesnesou odkladu. Když jsem na neděli s vnučkou nemohl zapomenout ani po dvou měsících, sedl jsem k počítači a popsal náš výlet krok po kroku. Nebo spíš otázku po otázce. Nakonec z toho vznikla knížka a rovnou třináct vizí. Pokud se vám budou zdát trochu „střelené“, možná máte pravdu – dlouhé roky jsem se věnoval sportovní střelbě.

O autorovi
Ladislav Okleštěk dvacet let starostoval ve Výšovicích na Prostějovsku. Od roku 2013 je poslancem a od roku 2017 hejtmanem Olomouckého kraje. Život ale zná i z druhé strany. Pracoval v zemědělském družstvu a v době starostování podnikal, 16 z 20 let byl neuvolněným starostou a vedení obce tak bylo vlastně jeho koníčkem. Jako hejtman se angažuje zejména v sociální oblasti, je velkým příznivcem dobrovolných hasičů a fandí všem lidem, kteří dělají něco pro své okolí. V roce 2018 vyhlásil akci Oholte hejtmana na podporu charitativních a neziskových organizací v Olomouckém kraji. Občané a firmy do ní přispěli přes 150 tisíc korun, stejnou částku daroval i hejtman ze svého. Vybrané peníze poslouží na zajištění každodenní dopravy hendikepovaných dětí do speciální školy v Mohelnici. Ladislav Okleštěk je ženatý, má dceru a syna. A vnučku Alžbětku, která ho inspirovala k sepsání této knihy.

Ozvěte se nám

Procházka pamětí Radia Haná - vracíme vaše vzpomínky!!