právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY
 
 

TIP: DÁVÁTE DĚTEM ALKOHOL?

05. 06. 2023 - 12:55 | “Každé čtvrté dítě pije ochucená nealko piva,” varuje na Radiu Haná známý televizní moderátor Rey Koranteng v kampani Nechmel děti. Ochucené nealko pivo není a nebude limonáda.

Upozorňuje na problém zaměňování ochucených nealko piv za limonády a jejich podávání dětem. A kdo říká, no a co? Vždyť je to přece nealko... Mýlí se. A navíc kdo dítěti nealko pivo dovolí nebo podá, vyvolá v něm dojem, že pít pivo je normální už v dětství. A k tomu reálně podává či dovoluje dítěti pít alkohol.

Nealkoholická piva mají v sobě alkohol

Můžeme se přesvědčovat, jak chceme, ale i v tom nejnealkoholičtějším nealko pivu, alkohol je. Nealko piva mohou podle zákona obsahovat maximálně 0,5 % alkoholu a ta ochucená průměrně obsahují 0,23 % alkoholu. Pokud tak 20kilový  kolák vypije 0,5l plechovku nealko piva, může mít v těle měřitelný objem alkoholu. A tato podnapilost u něj může vyvolat změny chování či způsobit úraz.

Podávání alkoholu nezletilým je v ČR nelegální, a to i v případě, že se tak děje v rámci rodiny a doma. Každý rodič, který podá svému dítěti byť nízkoalkoholický nápoj, překračuje zákon. “Jako otec tří dcer si uvědomuji, jak důležitý je správný příklad. Děti jsou naším odrazem a nezachrání to ani škola ani nikdo jiný,” vysvětluje Rey Koranteng, proč se do projektu Nechmel děti zapojil a natočil s Radiem Haná sérii výzev, které nyní na problém upozorňují.

Ani “rychlý špunty” to nevytrhnou

Kampaň Nechmel děti (#Nechmeldeti) poukazuje na narůstající problém ve společnosti a snaží se upozornit na rizika spojená s podáváním alternativ alkoholu dětem. Kampaň také pomáhá omezit riziko nalákání dětí k pití jiných ryze  alkoholických nápojů, které se však tváří jako zdravá, bezpečná a chutná varianta “alkoholu” - jako limonády v sektové lahvi.

„V kampani Nechmel děti se věnujeme příčinám, které mohou vést k nadměrnému pití alkoholu v dospělosti. Stejně  ako každý (Suchý) únor inspirujeme k zamyšlení všechny dospělé, kteří nadměrně pijí alkohol, chceme teď inspirovat rodiče, aby zvážili, jestli je v pořádku dávat dětem od útlého věku pivní nápoje,“ představuje kampaň Petr Freimann, ředitel neziskové organizace Suchej únor.#Nechmeldeti - kampaň za uvědomělý postoj rodičů při podávání alkoholu dětem. Další informace na www.nechmeldeti.cz.

Ozvěte se nám

Procházka pamětí Radia Haná - vracíme vaše vzpomínky!!