právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY
 
 

Bramborový salát

17. 12. 2015 - 10:31 | Ptáme se slavných: V čem je o Vánocích výjimečný právě Váš bramborový salát?
 
zdroj: https://pixabay.com/cs/brambor-sal%C3%A1t-potraviny-j%C3%ADdlo-895006/

K Vánocům neodmyslitelně patří bramborový salát. Na Štědrý večer si na něm pochutnává většina našeho týmu. Náš expert na reklamní spoty David Kousal salát připravuje "po rockersku". Koupí ostrou nakládanou zeleninu a chlubí se pikantnější příchutí.  Například Lukáš Kobza salát od malička nejí. Marně se už několik let snažíme zjistit proč, ale Lukáš jen zarytě mlčí a usmívá se. 

Místo odpovědi jsme se dočkali jiného milého překvapení. Společně s Martinou z ranního studia zavolali známým osobnostem a položili otázku: Kdo dělá bramborový salát u Vás a v čem je nejlepší?

Starosta Šternberka Stanislav Orság nechává přípravy na manželce:

Primátor Olomouce Antonín Stanek sází na jednoduchost:

Fotbalový trenér Leoš Kalvoda sází na domácí brambory:
 
Zpěváka Voxela letos čeká premiérové chystání salátu:

Moderátor Rey Koranteng jí salát opravdu jen na Vánoce:

Jak děláte bramborový salát Vy? Zeptali jsme se i na našem Facebooku:

Historie bramborového salátu není zcela zřejmá

Jak vlastně vznikl bramborový salát, se přesně neví. V knihách slavných kuchařek Magdaleny Dobromily Rettigové a Marie Janků-Sandtnerové nenajdeme o bramborovém salátu v dnešní podobě žádnou zmínku, byť jistý druh salátu z brambor připravovaly už i ony. 

První recept na smaženého kapra servírovaného s bramborovým salátem se do českých kuchařek dostává v roce 1924. Salát tehdy neobsahuje kořenovou zeleninu, ale poctivá porca majonézy v něm nechybí. Nejdříve se jedná o jídlo pro bohaté, pak se dostává i do dalších rodin.

Ještě před servírováním...

Bramborový salát by se měl chystat ideálně den předem, aby se stihl pěkně uležet. A než si na něm pochutnáte, podívejte se, jaká další překvapení pro Vás chystáme na Štědrý den.

Ozvěte se nám

Procházka pamětí Radia Haná - vracíme vaše vzpomínky!!