právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY
 
 

Výročí orloje

14. 01. 2016 - 11:09 | Olomoucký orloj zdobí Horní náměstí. 14. ledna by autor jeho současné podoby oslavil kulaté 120. narozeniny.

Olomoučané si jej váží a mnozí už ho berou tak trochu jako samozřejmost. Ovšem byla by škoda zapomenout na to, že v historicky vybarvené Olomouci máme vskutku nádherný skvost. Při svých procházkách Horním náměstím se na chvíli i Vy zastavte a zadívejte se na orloj. 

Dech 15. století

Orloj se podle dochovaných údajů staví mezi lety 1419–1422. Podle některých výzkumů je však prostor radnice pro orloj upraven až v roce 1474, první písemná zmínka o něm pochází z roku 1519. Pověst tvrdí, že tvůrce orloje byl oslepen, aby nemohl obdobné dílo vybudovat v jiném městě. Na kráse tohoto skvostu se bohužel negativně odráží 2. světová válka, během které je orloj poškozen. Kompletní opravy jsou plánované na léta 1947–1955. Pracuje na nich i Karel Svolinský, rodák ze Sv. Kopečku, který je také na slavnostním znovuuvedení do provozu 9. května 1955.

14. leden

Na Facebooku Radia Haná se vás ptáme, jak se vám moderní vzhled orloje líbí. Vaše reakce jsou různé. Někdo je spokojen, další by nejraději vrátil orloji jeho předválečnou tvář. Za současný vzhled vděčíme člověku, který by 14. ledna oslavil 120. narozeniny. Karel Svolinský, rodák z Hané, byl  malíř, typograf i vysokoškolský pedagog.

Až budete mít cestu do Olomouce, udělejte si výlet i na Horní náměstí a přímo v pravé poledne můžete být také svědkem toho, co si dychtivě přejí vidět lidé z celého světa. Tento klenot máme v Olomouci, važme si ho :-)

Ozvěte se nám

Procházka pamětí Radia Haná - vracíme vaše vzpomínky!!