právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY
 
 

Smogová situace

07. 03. 2018 - 21:33 | Kde je nejvíce smogu a jak se chránit?

Především Moravskoslezský kraj v těchto dnech trápí smogová situace, zvýšená hladina smogu je ale i na některých místech našeho regionu. Co obnáší a jak se co nejlépe chránit vám přinášíme na Radiu Haná. 

Co je to smog?

Jedná se o chemické znečištění atmosféry zpsobené lidskou činností. Jde o situaci, kdy je v ovzduší výrazný podíl složek, které jsou škodlivé pro naše zdraví a ve vzduchu normálně nejsou. Odborníci rozlišují dva typy smogu: oxidační a redukční. Druhý z nich je typický pro zimní období ve městech a vytváří jej nečistoty spolu s mlhou. Situaci zhoršuje především automobilová doprava a průmysl, dále také zemědělství, stavebnictví nebo spalování fosilních paliv.

Kde si dávat na smog pozor?

Smog nejvíce každý rok trápí Moravskoslezský kraj, především Ostravu, Havířov a další větší města kraje. Zhoršený stav vzduchu je v těchto dnech hlavně v Ostravě, Karviné a Havířově. Ve Zlínském kraji je to potom Zlín a Otrokovice a v Olomouckém kraji Přerov. 

Jaký dopad má smog na naše zdraví a jak se chránit?

Smog útočí nejdříve na naše sliznice v dýchacím ústrojí - to znamená nos, krk a ústa. Při krátkodobém pobytu ve smogem zamořeném prostředí můžeme pociťovat bolesti hlavy, nevolnost a závratě, ve výjimečných případech může dojít i k astmatickému záchvatu. Dlouhodobé dýchání znečištěného vzduchu poškozuje naše plíce a srdce, potom už nám pomohou jen v nemocnici. Chránit se lze tak, že se nebudeme ve znečištěném prostředí příliš pohybovat, případně se v takovém vzduchu nebudeme namáhat. Větrat můžeme, ale spíše krátce a častěji. Nedoporučuje se taky pracovat s barvami a ředidly, které ještě více ovlivňují kvalitu vzduchu, který dýcháme a rozhodně bychom tělu neměli přitěžovat tím, že budeme doma kouřit.
Nejvíce ohrožené jsou během smogové situace děti, senioři, těhotné ženy, lidé, kteří mají dýchací potíže, alergie či astma, lidé s onemocněním srdce a cév a diabetici. 

Co je to smogová regulace?

Smogová regulace se vyhlašuje při smogové situaci - to znamená ve chvíli, kdy znečištění ovzduší dosáhne určitého stupně a množství. Regulace je pak vyhlášena pro podniky, které se na smogu podílejí. Smogovou situaci, regulaci a varování vydává ministerstvo životního prostředí, podniky, které mají zvláštní podmínky provozu jsou informovány e-mailem.  

Smogovou situaci pro vás sledujeme také ve vysílání Radia Haná

Ozvěte se nám

Procházka pamětí Radia Haná - vracíme vaše vzpomínky!!