právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY
 
 

Zazimovaná chata?

08. 11. 2018 - 08:00 | Častý cíl zlodějů. Jak ji zabezpečit?

Možná se taky chystáte zazimovat svou chatu. Znáte to, v zimě už nemáte moc důvodů na ni jezdit. Jenže pozor, ať se nestane terčem zlodějů! Policie nám dává tipy na její zabezpečení.

Jaké chaty jsou v kurzu?

Pachatelé vloupání si rádi vybírají především odlehlé, nedostatečně zabezpečené chaty a chalupy, které jsou zároveň dobře přístupné. Zároveň je zajímají i přilehlé prostory k rekreačnímu objektu - jako jsou různé kůlny, přístavky a garáže. Obzvlášť pokud v nich zahlédnou cennější věci. Takové věci raději v případě delší nepřítomnosti odvezte.
 
Přestože policisté v rámci své činnosti provádějí kontroly rekreačních oblastí a navazují neformální vztahy s chalupáři, není v jejich silách uhlídat všechny objekty. Proto doporučují udržování dobrých sousedských vztahů.  Při pobytu na chalupě nebuďte neteční, věnujte pozornost svému okolí a pohybu neznámých osob a vozidel. Vaše svědectví může být důležitým vodítkem pro práci policistů.

Rady policie pro správné zabezpečení rekreačních objektů:

 1. Zabezpečte si rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky. Tyto vybírejte a nakupujte především v kamenných prodejnách. V žádném případě si do bytu či domu nepouštějte různé podomní prodejce nabízející obdobné zboží.
   
 2. Pozornost věnujte zejména řádnému zajištění stavebních otvorů (vstupní dveře, okna, verandy).
   
 3. Pro vyšší standard ochrany využijte elektronickou ochranu.
   
 4. Objekt mějte správně pojištěný. Nejen proti krádeži, ale také proti požáru.
   
 5. Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu.
   
 6. Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí.
   
 7. Poznamenejte si výrobní čísla věcí uložených v objektu.
   
 8. Rekreační objekt nepravidelně navštěvujte také v zimním období. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.
   
 9. Cenné věci rozhodně přes zimu v rekreačním objektu nenechávejte.
   
 10. Všímejte si pohybu osob a vozidel ve vaší lokalitě. Nebuďte neteční – dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám!
   
 11. V případě zjištění vloupání do objektu nevstupujte! Na bezplatné lince 158 přivolejte pomoc policie. Před příjezdem policistů z taktických důvodů do objektu nevstupujte a neuklízejte. Mohli byste tak zničit pro kriminalisty to nejcennější, a to stopy, které pachatel na místě zanechal. Spolupracujte s výjezdovou skupinou policie, můžete tak zvýšit šanci na usvědčení pachatele. Můžete například upozornit na věci, které nejsou na svém místě a pachatel je mohl mít v ruce nebo najít věci, které vám nepatří a na místě je zanechal nezvaný návštěvník. 
Zdroj: PČR

Ozvěte se nám

Ozvěte se nám

585 22 55 88
585 22 55 88 dopravní zpravodajství