právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY

Chraňte své peníze!

26. 04. 2021 - 05:52 | Policie varuje před podvodníky!

Vychytralé telefonáty!

Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. "Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás tímto způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na  tísňovou linku PČR na čísle 158 a celou záležitost oznamte," radí mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Výzva policie

Policie zveřejnila tuto výzvu kvůli vzrůstající aktivitě podvodníků zaměřených na tzv. Vishing. Podvodníci se vydávají za pracovníky banky a svými tvrzeními vystraší osobu, které volají. Jejich hlavním cílem je získat její peníze. Sdělí, že je nutné, aby finanční prostředky byly z vlastního účtu okamžitě převedeny na jiný účet s tím, že budou po vyřešení celé věci následně vráceny. Jenže to se nestane... Často se snaží vylákat z oběti i další citlivé údaje, které pak zneužijí. Objevily se dokonce případy telefonátů od osob, které se vydávaly za policii a ujišťovaly oběti o pravdivosti předchozích telefonátů.

Policie pomáhá

Policie v tomto jasně radí:
  • Nereagujte na podobné hovory a v žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
  • Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní / autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy.
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače.
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví.
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
  • Aktualizovat software, antivirový program, firewall.
  • Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání.
  • Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky apod.
(zdroj: policie.cz)

Ozvěte se nám

Procházka pamětí Radia Haná - vracíme vaše vzpomínky!!