právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY

VÝSLEDKY: Academia Film Olomouc

13. 05. 2021 - 12:17 | Vítězové 56. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Komu se letos dostalo ocenění?

AFO56 zná své vítěze Mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc už zná všechny vítěze a oceněné 56. ročníku. Festival tím však nekončí, diváci mohou sledovat vítězné dokumenty i desítky dalších filmů až do Konce května zdarma na online platformě www.watchandknow.cz.

Festival AFO v období od října 2020, kdy proběhl 55. ročník, do dneška nalákal na svůj online program 19 240 akreditovaných diváků. Během posledních dvou festivalových týdnů bylo zhlédnuto 27 064 projekcí soutěžních i Nesoutěžních snímků. „Chtěli jsme letošní program i v online prostředí co nejvíce připodobnit jeho Živému formátu. Diváky tak kromě soutěžního výběru čekaly i tematické sekce. Celkově mohli na naší platformě zhlédnout 108 dokumentů,” říká Ondřej Kazík, vedoucí programu.

Do letošní filmové soutěže AFO56 se přihlásilo přes 3000 snímků, ze kterých se 77 dokumentů probojovalo do soutěžního výběru a dostalo se před divácké publikum. Trofej v podobě skleněného krasohledu od skláře Martina Hlubučka byla předána 5 filmovým vítězům, které vybíraly odborné poroty, hlasovat o svém favoritovi mohli i divác. Vítěz Mezinárodní soutěže si odnese odměnu 5000 $ a vítěz Česko-Slovenské soutěže odměnu 2000 $. Na podzim pak bude společně s festivalem ČZU Film Fest předána Grand Prize s oceněním 10 000 $. „V posledních letech se i díky našim partnerům povedlo navýšit odměny pro vítěze. Věříme, že populárně-vědecký dokument je nutné podporovat obzvláště v dnešní době plné dezinformací, abychom fakta a poznání mohli dostat k široké veřejnosti,” dodává ředitel festivalu Jakub Ráliš. Vítězné snímky a desítky dalších dokumentů budou dostupné zdarma až do konce května.

NEJLEPŠÍ MEZINÁRODNÍ POPULÁRNĚ-VĚDECKÝ FILM
Poslední artefakt

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ POPULÁRNĚ-VĚDECKÝ FILM
Hysterická dívka

NEJLEPŠÍ ČESKÝ A SLOVENSKÝ POPULÁRNĚ-VĚDECKÝ FILM
Den s částicemi

CENA STUDENTSKÉ POROTY
Poslední artefakt

CENA DIVÁKŮ
TE:20

Předána byla také Cena za přínos popularizaci vědy, kterou obdržel český biochemik Jan Konvalinka. Druhou nefilmovou cenou bylo AFO Spotlight. Tu festival uděluje nadějným českým filmařům a filmařkám, ve kterých vidí velký talent a potenciál. Letos ji obdržel antropolog a filmař Pavel Borecký. Jeho snímek Žít vodu mohou diváci také vidět až do konce května na filmové platformě AFO.

Dalším programem AFO budou v průběhu léta a podzimu AFO Kina – speciální projekce po celé České republice. „Chceme dosta letošní program k lidem a podpořit kinaře, pro které pandemie také znamenala velkou ránu. Bedlivě teď sledujeme vývoj situace a plánujeme jak, kdy a kde projekce realizovat. Chceme je podle možností doplnit i o rozhovory s hosty či Music is Science koncerty,” říká Ráliš. Kromě filmů mohou lidé navštívit až do konce května také instalaci na ohradě u Muzea umění Olomouc. Za jejím konceptem stojí motion designér a grafik Matej Vázal. Nejedná se jen o na první pohled zřejmou podobu, ale přes aplikaci Artivive se návštěvník dostane do rozšířené reality, která představuje výběr vědeckých a uměleckých děl ze sekce Vizualizace, kterou zaštítil dramaturg AFO Zdeněk Rychtera a kurátorka MUO Barbora Kundračíková.


NEJLEPŠÍ MEZINÁRODNÍ POPULÁRNĚ-VĚDECKÝ FILM
CENA STUDENTSKÉ POROTY

POSLEDNÍ ARTEFAKT
THE LAST ARTIFACT
USA 2019, 57 min.
REŽIE
Jamie Jacobsen, Ed Watkins
Lidská společnost pro své fungování potřebuje systémy, které pomáhají organizovat a zjednodušit každodenní jednání a konání. Náš den se dělí na hodiny a minuty, naše jídlo si kupujeme po gramech… Dokument předkládá událost, které ve  Většinové společnosti nebylo věnováno příliš pozornosti. V roce 2018 prošel metrický systém jednotek rozsáhlou redefinicí. Důvodem k přepracování je snižování hmotnosti váhového prototypu jednoho kilogramu v průběhu jeho existence.  ačkoliv změnu v definicích veličin metrického systému běžný uživatel nepostřehne, snímek podněcuje diváka k zamyšlení se nad konstrukty, které jsou základem jeho života.


NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ POPULÁRNĚ-VĚDECKÝ FILM

HYSTERICKÁ DÍVKA
HYSTERICAL GIRL

USA 2020, 14 min.
REŽIE
Kate Novack
Jen jednu ze svých zásadních studií věnoval Sigmund Freud ženské pacientce, přesto rezonuje společností do dnešní doby. Dora, diagnóza hysterie. Jaká je její verze příběhu, na němž se chorobopis zakládá, a co se vlastně skrývá pod pojmem hysterie?


NEJLEPŠÍ ČESKÝ A SLOVENSKÝ POPULÁRNĚ-VĚDECKÝ FILM

DEN S ČÁSTICEMI
Česká republika, Czech Republic 2020, 30 min.
REŽIE
Vojtěch Pleskot, Martin Rybář, Daniel Scheirich
I den v kůži částicového fyzika může být naplněn momenty čiré fantazie a dětského nadšení. Protagonista osciluje mezi každodenní realitou a výlety do světa představivosti a invence, jejichž prostřednictvím nás seznamuje se samou podstatou svého oboru i s jeho praktickým zázemím. Hravou, ale nikoli infantilní formou, se tak dostáváme od nejmenších částic až do nitra komplexních strojů a mechanismů, které nám alespoň na chvíli umožňují spatřit stavební kameny světa. Na cestě
ze starověkého Řecka ke globálně propojeným mezilidským společenstvím a mnohačlenným vědeckým týmům možná ale nakonec zjistíme, že k objevení těch nejdůležitějších částic našich životů nepotřebujeme nejmodernější mikroskopy ani vysokoškolský diplom.


CENA DIVÁKŮ

TE:20
Česká republika, Czech Republic 2021, 15 min.
REŽIE
Jakub Harabiš
TE:20 je zachycením vědecké práce v nejbližším detailu i celé šíři jejího společenského kontextu. Úkol je to nemalý. Obhájit cenu poznání a nastavit standardy kolegiality ve vědě a vzdělávání. Bude jedno léto stačit? Film svým názvem přímo antagonizuje minimalistické trávení času u hraní počítačové střílečky Counter-Strike. A nabízí východisko v podobě středoškolské T-expedice pořádané Národním pedagogickým institutem. Dokument mladých filmařů a filmařek je záznamem tohoto unikátního výzkumného pobytu. Práce se sebereflexí vypravěče bourá formální strohost mluvících hlav a snímek jde s vtipem divákovi naproti. Bez váhání lze TE:20 považovat za divokou kartu Česko-Slovenské soutěže AFO.

Ozvěte se nám

Procházka pamětí Radia Haná - vracíme vaše vzpomínky!!