právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY
 
 

TOP HOST: Igor Timko

05. 09. 2023 - 10:49 | "Učte se, dokud je to možné. Vzdělaní lidé si v životě mohou vybrat, co budou dělat." vzkazuje začátkem školního roku studentům frontman kapely No Name, který 5. září slaví 45. narozeniny.

Spojení dvou výjimečných hlasů! To je společná píseň košických skupin NO NAME a NOCADEŇ. Duet Igora Timka a Rasťa Kopiny s názvem V pôvodnom znení pochází ze stejnojmenného připravovaného alba kapely NO NAME. Igor a Rasťo jsou bývalými spolužáky z košické státní konzervatoře, kteří spolu dokonce seděli v jedné lavici. Historicky jde o první uměleckou spolupráci těchto dvou kapel, která je příslibem společných koncertů.

O nvé skladbě, o životě, o škole i o festivalech si v Ranní TOPce s Lukášem Kobzou povídal Igor Timko. Poslechněte si celý rozhovor přes náš podcastový přehrávač níže.Píseň V pôvodnom znení vznikla jako přirozená součást tvorby kapely NO NAME. S myšlenkou, nazpívat společný duet, přišel Igor Timko. Hudbu napsal Dušan Timko a na základě jeho hudebního nápadu vznikl text, který má na kontě Igor Timko.  „NOCADEŇ jsou autorsky a poeticky vyjímeční. Z nové písně mám pocit, že se navzájem taháme do jiných světů a jiných poetik. Rasťo je vnímavý a citlivý člověk, známe se od našich studentských let. Bylo nám 15 let a studovali jsme na hudebně-dramatickém oboru na státní konzervatoři v Košicích. Myslím si, že naše spolupráce nebyla otázkou proč, ale kdy.“ vysvětluje Igor Timko.
 
NOCADEŇ dosáhla jako další košická kapela úspěchu v České republice a v roce 2019 získali cenu Anděl za nejlepší slovenskou desku. Proto přišlo klukům z NO NAME přirozené jim nabídnout spolupráci. „S Igorem nás spojuje dlouholeté přátelství od střední školy. Po mém návratu na konzervatoř jsme dokonce seděli v jedné lavici. A pamatuji si na to, jak mi Igor pouštěl jejich první demosnahrávky. Naše osudy jsou celkem propojené, takže společná písnička je jen logickým vyústěním. Oba jsme věděli, co můžeme od sebe po tolika letech čekat, ale i tak mám pocit, že jsme se navzájem dokázali trošku překvapit. “ s úsmevem prozrazuje Rasťo Kopina z NOCADEŇ.
 
Scénář a režii jedinečného klipu svěřili NO NAME svému dvornímu režisérovi Jurajovi Lehotskému. Za kameru se postavil Timotej Križka. 

„V tomto případě udělaly technologie výrazný pokrok... Dnes máte v podstatě neomezené možnosti v kombinování vrstev, obrazů, barev a plánů. Samozřejmě nejdůležitější je estetika vnímání tvůrců - a tu má z našeho pohledu Juraj Lehotský osobitou. Osobně bych chtěl vyzdvihnout i práci kameramana Tima Križku, jehož „oči“ zásadně přispívají do výsledného efektu videa,“
 chválí tvůrce Igor Timko.

Igor Timko, Dušan Timko, Ivan Timko, Roman Timko, Zoli Šallai a Pavol Jakab aktuálně dokončují práce na novém albu se stejným názvem jako píseň V pôvodnom znení.

„Tím, že jsme poslední řadové album vydali naposledy v roce 2015, postupně přicházely nápady. Nová píseň je ochutnávkou našeho nového alba, jehož vydání nás čeká v nejbližších týdnech. Znovu se držíme námi definovaného principu „zpívej to, co žiješ a žij to, o čem zpíváš.. Naší generaci čtyřicátníků úplně přirozeně dochází, že jsme naplno v procenu zrání, možná uprostřed životní cesty. A právě v tomto období člověk potřebuje pocit jistoty, že se má na koho spolehnout, že ví kam patří.. „Vźdyť křídla rostou jen těm, co věří ostatním“. Konfrontace sebe samého se životem je již očekávaným momentem,“ uzavírá  Igor Timko.
 
Nové album vydají NO NAME již v září, fanoušci se dokonce můžou těšit na speciální turné s NOCADEŇ, města a termíny se dozvíte v nejbližší době.. Všechny informace o skupině NO NAME naleznete na www.no-name.sk a https://www.facebook.com/noname.sk/

Ozvěte se nám

Procházka pamětí Radia Haná - vracíme vaše vzpomínky!!