právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY

FILM: Sledujte s námi AFO

Sledujte s námi nejlepší současné dokumenty.

Soutěžní výběr i doprovodné tematické sekce nabídnout ke stovce dokumentárních filmů zaměřených na vědu. I letos je bude možné sledovat zdarma v termínu 27. dubna až 11. května na platformě www.watchandknow.cz. Chybět nebude ani online doprovodný program v podobě přednášek a rozhovorů s hosty či koncerty a DJ sety.

Již 56. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckého filmu AFO se musí už podruhé adaptovat do online prostředí. Vedení festivalu v tom však vidí i pozitiva, která se projevila již během loňského programu. Festival se ve své online verzi  dostává k dalším publikům a návštěvníci mohou zhlédnout více snímků, než by zvládli na živém festivalu. Loni online festival navštívilo 12 000 návštěvníků. Letos se do soutěže AFO56 přihlásilo přes 3000 snímků z celého světa, ze kterých programový tým vybral 44 filmů ze 17 zemí do Mezinárodní soutěže, 18 filmů do Česko-Slovenské soutěže a 15 filmů do Soutěže krátkých filmů. Vítěz Mezinárodní soutěže si odnese odměnu 5000 $ a vítěz Česko-Slovenské soutěže odměnu 2000 $.

Proběhne také tradiční divácká soutěž. Diváci budou moci rozhodnout o nejlepším snímků hlasováním na webu AFO. A na jaká témata se diváci mohou těšit? Hned několik snímků se věnuje robotům a umělé inteligenci a jejich vztahu k nám. Oblíbené filmy s označení Wildlife přinesou příběhy ze světa zvířat od mizejících ekosystémů po komplexní vztahy a chování zvířat. Těšit se diváci mohou na tuleně, orangutany, pandy, včely či leopardy. Nebudou chybět filmy propagující interdisciplinární potkávání humanitních a přírodních věd jako jsou moderní přístupy k paleontologii a archeologii, folkloristice či etnologii. Aktivistický aspekt AFO zdůrazní, že nemáme planetu B. Pokryje témata od požárů v Austrálii, tajících ledovců až po filmy o budoucnosti energetiky. Věda v každodenním životě představí témata o soli, spánku, nerovnosti životních podmínek, roztroušené skleróze, účincích kanabinoidu CBD nebo rozkladu zdechlin. Fanoušci esejistických snímků se mohou těšit na černobílý film o záchraně praturů, portrét a zpověď francouzsko-portugalské geografky Suzanne Daveau či film o Antropocénu se slavným filozofem Brunem Latourem.

Samozřejmě je obtížné vybrat pouze jeden nebo dva filmy, které si nenechat ujít. První volbou je film Citizen Nobel o Jacquesovi Dubochetovi, jde o portrét držitele Nobelovy ceny za chemii, který svůj hlas využívá v kampani proti klimatické krizi. Film je příkladem citlivého a nenápadného příběhu o inspirativním osudu jednotlivce, který navazuje mezigenerační dialog o akutním řešení největší výzvy lidstva. Druhou osobní volbou by pro mne bylo Pluto: Back from the Dead. Myslím, že se spousta lidí stále nevyrovnala s ponížením statutu Pluta na trpasličí planetu. Tento dokument přibližuje objevy sondy New Horizons, která přinesla nadmíru zajímavé informace, jenž vedou až ke spekulacím o možné existenci života na Plutu,říká vedoucí programu Ondřej Kazík. Další program přinese tematické sekce Adaptace, Menstruace, Vizualizace dat a Hot&Spicy věnující se účinkům kapsaicinu. Chybět nebudou ani přednášky a rozhovory. Divákům se představí držitel Nobelovy ceny za chemii Jacques Dubochet, antropoložka a archeoložka Kate Pechenkina, expertka na orangutany Biruté Galdikas, odborník na energetiku Richard Heinberg či umělec specializující se na vizualizaci zvuků Andy Thomas.

Více informací ve vysílání Radia Haná. Nalaďte si nás online.

Ozvěte se nám

Procházka pamětí Radia Haná - vracíme vaše vzpomínky!!