právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY
 
 

POMÁHÁME: Otevřeme zahradu

Pomozte nám obnovit úchvatnou zahradu na Svatém Kopečku u Olomouce s Dobrým místem pro život.


Ambiciózní záměr obnovy zahrady pod hospicem na Svatém Kopečku se mění v činy. Stojí za ní tým lidí spolku Dobré místo pro život, kteří pro realizaci myšlenky našli i odborníky, například architekta Miroslava Pospíšila či krajinářského architekta Petra Mičolu. Projekt „Otevřeme zahradu“ znamená, že by zde postupně kromě cest, květin, stromů a vodních prvků vyrostla také samoobslužná kavárna. Uvažuje se i o průchodu až k bazilice.

Radio, které pomáhá.


Celý projekt vznikl náhodou při prohlídce hospice, kdy předsedkyni spolku Dobré místo pro život Věru Zukalovou zarazil stav zahrady pod objektem. "Sama jsem prošla onkologickou léčbou a po každé chemoterapii jsem chtěla do lesa. Přišlo mi líto, že lidé, kteří odchází ze života, nemohou strávit čas v přírodě, mezi květinami a pod stromy. V zahradě stál malý cihlový zahradní domek a mě napadlo, že by se mohl proměnit v něco jako lesní bar, kam by vstoupili lidé z ulice, uvařili si kávu, dali něco na zub, zaplatili QR kódem a podpořili tak klienty hospice. Zavolala jsem panu architektovi Pospíšilovi a on hned sedl do auta a přijel. Brzy jsem do týmu přizvala další odborníky a společně jsme si řekli, že ten prostor má pro nás Olomoučany daleko větší přesah a význam a že se pokusíme o jeho kultivaci. Když se narodí do rodiny dítě, všichni to slavíme. Když někdo odchází, zavíráme oči a děláme, že se nás to netýká. Chceme to téma odtabuizovat a dopřát lidem na konci života pozitivní okamžiky,“ prozradila Věra Zukalová.

Od té doby se v zahradě uskutečnilo několik brigád, s tou první pomohly i děti z Dětského domova v Olomouci. Bez podpory veřejnosti se ale plán neobejde. Proto autoři vyzývají příznivce spolku i hospice, aby zvážili nějakou podporu. Například fotbalisté SK Sigma Olomouc už mají na duben naplánovanou brigádu v zahradě. S podporou přispěchala i zoo, která vnímá spojení obou zahrad na Svatém Kopečku jako symbolické. Firma ReFitClinic a Lázně Slatinice uspořádají 3. června tzv. Dobrošlap z lázní do zahrady. Pomůže i golfový klub GOLF Resort Véska, který uspořádá pod hlavičkou Dobrého místa pro život charitativní golfový turnaj a s mediální pomocí spěchá i Radio Haná.

„Pro nás má větší smysl trvalý měsíční příkaz na malou částku od občana Olomouce nebo větší částka od podnikatele, který má k hospici či Kopečku vztah, než nějaká dotace. Náš spolek se dotacím 14 let vyhýbá a veškerá činnost je financována od soukromých dárců. A já si myslím, že tak je to správně. Když se národ mohl složit na Národní divadlo, a to hned dvakrát, proč bychom my Olomoučané nemohli dopřát lidem v hospici zahradu,“ dodává předsedkyně spolku.Veškeré informace najdete na webu www.dobremistoprozivot.cz/zahrada. Spolek spouští sbírkový účet 6482903399/0800.

Ozvěte se nám

Procházka pamětí Radia Haná - vracíme vaše vzpomínky!!